شب هایکوی امید

" صبح روز ۲۴ مارس ۲۰۱۱ کشاورز سبزی کار ۶۴ ساله ای در خانه اش واقع در شهر سوکاگاوا شهرستان فوکوشیما خود را حلق آویز و به زندگی اش پایان داد. این دقیقا صبح روز بعد از اعلام دولت ژاپن مبنی بر اعمال محدودیت هایی در پذیرش محصولات کشاورزی این منطقه به خاطر حادثه نیروگاه اتمی فوکوشیما بود. این مرد در حادثه زلزله ۹ ریشتری شمال شرق ژاپن تعدادی از افراد خانواده اش را از دست داده؛ قسمتی از خانه اش ویران شده؛ اما کلم هایی که کاشته بود هیچ آسیبی ندیده بودند. او که سابقه ای طولانی در کاشت سبزی و کلم داشت و در این کار بسیار موفق بود؛ بعد از اعلام دولت با نا امیدی گفته بود: ‹ دیگر سبزی های فوکوشیما به درد نمی خورند › و صبح روز بعد خود را حلق آویز کرد. "

 

آنچه در بالا آمد قسمتی از خبر روزنامه آساهی ۲۹ مارس ۲۰۱۱ است. در واقع این نمونه ای کوچک از پیامدهای اجتماعی و روانی بعد از حوادث بزرگی چون زلزله است. حوادث می آیند و تمام می شوند اما با تمام شدن حادثه؛ تازه پیامدهای اجتماعی و روانی آنها آغاز می شود و این پیامدها شاید به اندازه خود حادثه مصیبت بار باشند.

 

پیشتر قرار بود در چهار چوب هفته فرهنگی ژاپن در ایران که از سوی سفارت این کشور در تهران برگزار می شود؛ گروه مطالعات ژاپن دانشکده مطالعات جهان شب هایکویی در اردیبهشت ماه در این دانشکده برگزار کند. با وقوع زلزله بزرگ شمال شرق ژاپن سفارت این کشور در تهران برنامه هفته فرهنگی خود را به تعویق انداخت اما لزوم حرکتی هر چند کوچک در جهت کمک به مصیبت زدگان زلزله باعث شد تا تصمیم به اجرای شب هایکوی مذکور با عنوان ‹ شب هایکوی امید › در دانشکده گرفته شود. هدف از این حرکت اعلام همدردی با مردم ژاپن و دادن روحیه امید هرچند بسیار کم به آنها برای پشت سر گذاشتن روزهای سختی است. امیدواریم با همکاری شما این حرکت محکمتر و مثمرثمرتر باشد.

 

شب هایکوی امید؛ چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ از ساعت ۵ تا ۷ عصر در تالار حنانه دانشکده مطالعات جهان برگزار خواهد شد.

شعرهای ارائه شده در این جلسه شعر کوتاه - هایکو - فارسی خواهد بود.

شعرهای منتخب به زبان ژاپنی ترجمه؛ به صورت کتاب چاپ و به مناطق زلزله زده ارسال خواهد شد.

در راستای برگزاری شب شعر مذکور وبلاگی با عنوان ‹ هایکوی امید › راه اندازی شد تا کسانی که امکان حضور در جلسه ذکر شده را ندارند؛ شعرهای خود را در قسمت پیامهای وبلاگ هایکوی امید بگذارند یا به ایمیل زیر ارسال کنند تا در گزینش شعرهای منتخب از آنها استفاده شود. همچنین این شعرها نیز متن های مرتبط با ابراز همدردی و امید در وبلاگ انتشار خواهند یافت.

آدرس محل برگزاری شب شعر: تهران - امیر آباد شمالی(کارگرشمالی) - ورودی دانشکده تربیت بدنی - دانشکده مطالعات جهان - طبقه ۴ - تالار حنانه

تلفن: ۸۸۶۳۰۸۶۲  و ۶۱۱۱۹۲۶۳

ایمیل: ghodratz (@) gmail (.) com

 

/ 18 نظر / 79 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هنگامه اهورا

درود بر شما دوست فرهیخته با "عاشقانه ای برای یک دوست سرباز" به روزم و منتظر نقد و نظرات شما قلمتان پایدار.

مهلا باران

از شما دعوت می‌شود تا از وبلاگ cafekalamat.blogfa.com/ دیدن نموده و مقاله‌ی گذری بر تاریخچه‌ی غزل پیشرو روزنامه‌ی مردم سالاری تاریخ 7/آبان‌ماه/1390 را مطالعه نمایید. (توضیحی از آقای هادی خوانساری (تئوریسین غزل پیشرو): مستندات ذکر شده در مقاله، بریده‌ی جراید و غیره بعد از گذشت سال‌ها و تنها به دلیل سوءاستفاده و کم‌لطفی بسیار برخی دوستان ارایه می‌شود. بی‌شک تلاش‌های بعضی از دوستان هم از اهمیتی در اندازه‌ی خود برخوردار بوده است و البته نویسنده‌ی مقاله در جاهایی مخصوصا اواخر مقاله اشارات زیادی به فعالیت‌های جنبی من داشته که لطف ایشان مایه‌ی دردسر و جنبه‌ی تبلیغ به خود گرفته است. جالب توجه است که اگر بعضی‌ها یکی از این مستندات را در دست داشتند گوش فلک را کر می‌کردند و خود را صاحب و بنیان‌گذار شعر فارسی می‌خواندند اما نمی‌دانم باید با سانسور و غیرمجاز اعلام شدن چند ساله‌ی مجموعه شعرهایم مواجه شوم یا... از دشمنان برند شکایت به دوستان/ چون دوست دشمن است شکایت کجا برم هم‌چنین برای چاپ کتاب خود با این وبلاگ و یا با شماره 02614418696 در تماس باشید.

ساناز

سلام دلم واقعا تنگ شده چرا دیگه به روز نمی شه اینجا

ساناز

"سلام این لینک پرسشنامه آنلاینی در مورد امنیت فرهنگی است. ممنون می شم اگه آن را تکمیل و ارسال کنید. http://fws.ut.ac.ir/rtl/winquestion.aspx?path=http://bakhshaei.com/mo3/default2.html "

ساناز

"سلام این لینک پرسشنامه آنلاینی در مورد امنیت فرهنگی است. ممنون می شم اگه آن را تکمیل و ارسال کنید. http://fws.ut.ac.ir/rtl/winquestion.aspx?path=http://bakhshaei.com/mo3/default2.html "

پژمان الماسی‌نیا

مادیان تن‏کوفته چون جویبار ماه جاری به دشت... • • • • • • • • • ••• نهمین نقد «گذرنامه‏ی موقت ماهی آزاد»؛ ••• به قلم فرزانه قوامی.

ساناز

الو اینجا چه خبره ؟ چرا هیچ خبری نیست؟

سرقت هایکو

کالبد شکافی سرقت ادبی قرن! کتاب شکوفه‌های گیلاس: هایکو از باشو تا امروز عطا دانایی انتشارات صدای معاصر و انتشارات شبگیر سراسر سرقت ادبی است و از بسیاری از وبلاگهای هایکوسراهای ایرانی هایکو و ترجمه هایکو و مقالات هایکو را به سرقت برده و برای خود منتشر نموده است لطفا به این وبلاگ لینک داده و صدای اعتراض علنی و صریح خود را در این وبلاگ ، در وبلاگهای شخصی خود و صفحات اجتماعی و سایت ها منعکس نمایید

مهرسا

شاعران پیامبران ابلیس اند... .